Книга, що не залишає байдужим нікого.

вкл. . Опубліковано в Новини

  • Якщо Ви цікавитеся духовною спадщиною українців,
  • якщо Ви – шанувальник народної культури,
  • якщо Ви бажаєте здійснити мандрівку в минуле Опішного, 
  • якщо Ви прагнете краще пізнати життєвий і творчий шлях славетної української Гончарки, заслуженого майстра народної творчості України Олександри Селюченко,      
Вам неодмінно треба ознайомитися 
з книгою Леоніда Сморжа 
«Гончарівна (одержима керамікою)».
 
Не написати цю книгу було б для мене не тільки актом знехтування мого обов’язку перед світлою пам’яттю Олександри Федорівни Селюченко, але й перед усіма опішненськими гончарями, з якими в мене склалася давня дружба й тривалі творчі зв’язки; перед усіма тими, хто її знав і поважав, хто допомагав мені збирати й відновлювати живі риси славної гончарівни, події, які вже починають покриватися павутиною часу; нарешті, перед читачами, які повинні знати правду про визначну постать української культури…
Леонід Сморж
 
    Професор, доктор філософії Леонід Опанасович Сморж, маючи тривалі творчі й дружні стосунки зі славетною опішнянською гончаркою Олександрою Федорівною Селюченко, звернувся до теми її життя й творчості ще в середині 1990-х років. У результаті його копіткої праці, зусиллями видавництва «Українське Народознавство» Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному побачила світ монографія «Гончарівна (одержима керамікою)». Довготривале спілкування не тільки з Олександрою Селюченко, а й з іншими опішнянськими гончарями дозволило Леоніду Сморжу глибоко пізнати психологію народного майстра, що особливо яскраво виявилося в даній монографії.
Автор у своїй вступній статті зазначив, що намагався бути максимально правдивим і щирим в осмисленні наявних матеріалів – епістолярної спадщини художниці (листи, щоденники), фотографій, що зберігаються як у приватних збірках, так і в Національному архіві українського гончарства Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. 
   Леоніду Сморжу вдалося відтворити свої відчуття від особистого спілкування зі славетною мисткинею й прослідкувати за перебігом її життя. 
Книга допомагає глибше пізнати духовний світ гончарки, її життєві позиції, особливості світосприйняття. Автор розмірковує над причинами, що повернули життя Олександри Селюченко в русло самотності. Це в її записах кожне слово – результат страждання душі, безкінечно довгого дня, безсонної ночі, навколишньої людської байдужості. Лише в даній монографії можна прослідкувати красу художнього мислення майстрині. Адже її листи втілюють глибокопоетичний світ, несуть у собі ознаки безмежної народної душі. Сторінки щоденників Олександри Селюченко – це роздуми про нелегку жіночу долю, творчість і мистецтво. Всі, хто був знайомий з майстринею, відзначають, яка вона надзвичайна особистість. 
Надто болісно Олександра Селюченко сприймала долю народного мистецтва. Свідками її душевних мук стали листи до друзів, нотатки в щоденниках.    Усе це можна знайти лише на сторінках монографії Леоніда Сморжа «Гончарівна (одержима керамікою)», бо більшість з листів розсипані по приватних колекціях її близьких та друзів. Надзвичайно цікавими є записи про рідне Опішне, яким Олександра Селюченко пам’ятала його ще з дитинства. Кожен спогад опоетизований, виношений під серцем, зігрітий душею.
   Книга проілюстрована рідкісними фото з життя майстрині й творів з її гончарної спадщини. Автор зібрав воєдино розпорошені зерна правди про світле ім’я Олександри Селюченко, що дозволяє відтворити красу й велич її душі, унікальність таланту, глибину й поетичність селюченківської художньої мови. 
 
  P.S.: Книгу можна замовити за адресою: Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, вул.Партизанська, 102, Опішне, Полтавщина, 38164; тел./факс (05353) 42416, 42175; e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
Наталя Ібрагімова,
завідувач Меморіального музею-садиби
гончарки Олександри Селюченко
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити