ДО 94-Ї РІЧНИЦІ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГЛИНЯНОЇ ІГРАШКИ ОЛЕКСАНДРИ СЕЛЮЧЕНКО

вкл. . Опубліковано в Новини

Фрагмент книжкової виставки «До 94-ї річниці корифея української глиняної іграшки Олександри Селюченко(06.05.1921–23.06.1987)». Опішне, Полтавщина. Травень 2014.
Фото Тараса Пошивайла

 

 

Олександра Федорівна Селюченко – славетна опішненська Гончарівна, заслужений майстер народної творчості України, член Спілки художників України. Великий вплив на формування Олександри Селюченко як особистості і як художника мала художня література. Прилученням до мистецтва слова вона завдячувала своїм батькам. «Безграмотні батьки були, – писала Олександра Селюченко у своїх спогадах, – а любили слухати книжки, коли читав брат. Привчили і мене читати. Був тоді каганець, навіть лампи не було. Читати тягло, як цуркою. Скільки було вивчено напам’ять! «Катерину» Шевченка, «Наймичку», «Євгеній Онєгін», першу главу…»

Близькою була для неї творчість Тараса Шевченка, Івана Котляревського, Миколи Гоголя, Лесі Українки. Чимало сюжетів і прообразів Олександра Селюченко взяла саме з їхніх творів. Вони мали особливий вплив на творчість Гончарівни. Невипадково в її бібліотечці були твори цих видатних письменників, а також Степана Руданського, Івана Франка, Ліни Костенко, Олексія Дмитренка, класиків зарубіжної літератури.

Значне місце в її бібліотечці посідають книги мистецтвознавчого та етнографічного характеру. Частина з них – подаровані.

Після смерті Олександри Федорівни в її будинку відкрито Меморіальний музей-садибу, що входить до структури Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. А її особисті книги (230 од. зб.) склали іменний фонд у Гончарській книгозбірні України.

Галина Панасюк,

завідувач Гончарської
книгозбірні України

Додати коментар

Захисний код
Оновити