Білик Любов (Малі Будища, Полтавщина)

Опубліковано в Премії

Білик Любов (Малі Будища, Полтавщина)
І вікова група
Заохочувальна премія «За поетичність у прозі»

Божа іскра
казка

На початку травня вся Опішня квітувала і куталася буйною зеленню. Цвіли сливи, вишні та черешні, останні пелюстки спадали з черемхи, а вже розкривалися духмяні китиці бузку. Цим раєм на землі не можна було не милуватися. І Бог з високості раз у раз захоплено поглядав на своє творіння, а потім щось поміркував і змахнув рукою. Із тієї руки на благодатну опішнянську землю полетіла іскра Божа і влучила в маленьку душу крихітної дівчинки Сашуні, щойно народженої у гончарській родині Селюченків. Іскорка була дуже маленька і ледь-ледь жевріла. Та дівча росло, як кущ калини коло двору. А коли взяло до рук свою першу іграшку – глиняного півника чи то коника, загралося-залюбувалося нею. І почала розгоратися іскорка в її душі.

Короткими зимовими днями і довгими вечорами сиділа Сашуня біля мами та дивилася, як у її вправних руках із шматочка мокрої глини народжується маленька баринька чи козак на коні, круторогий баранчик чи гребенястий півник. Справжнє диво починалося, коли цей півник починав весело свистіти. Тато тим часом чаклував над макітерками з фарбами та поливою. Мама брала пензлика і… Які тільки дивовижні узори не з’являлися на новеньких глиняних іграшках! Тьохкало маленьке серденько від захоплення, а іскорка в душі росла та й росла. Коли мама вперше дала в руки доньки отой заповітний шматочок глини і він ожив, ставши веселим півником, у дитячій душі вже було маленьке полум’я.
Довгий і нелегкий творчий шлях пройшла Олександра. Тисячі неповторних глиняних виробів та композицій вийшли у світ із її рук. Самовіддано зберігала і примножувала традиції опішнянської глиняної іграшки. Велике полум’я творчості, що народилося з маленького дару Божого, не згасло і після смерті мисткині. Воно – в її самобутніх виробах, що зберігаються в музеях і колекціях. Його іскорки витають над рідним гончарським краєм, час від часу западають у душі діток – і з’являються в окрузі нові таланти, а гончарні традиції краю не міліють і не зникають.